Problem pijanych pasażerów linii lotniczych

Wpływ alkoholu na rozwój cukrzycy
Wpływ alkoholu na rozwój cukrzycy
20 listopada 2018
Czy alkohol faktycznie rozgrzewa zimą?
Czy alkohol faktycznie rozgrzewa zimą?
13 stycznia 2019

Problem pijanych pasażerów linii lotniczych

Problem pijanych pasażerów linii lotniczych

Brytyjskie władze postanowiły radykalnie rozwiązać problem pijanych pasażerów linii lotniczych. Niedługo wejdą w życie nowe przepisy, w myśl których pasażerowie, będący pod wpływem alkoholu, zapłacą wysokie grzywny, już za samo wejście na pokład samolotu, w stanie nietrzeźwym. Restrykcje te, objęły na razie dziewięć brytyjskich portów lotniczych. Do tej pory  nie potrafiły one poradzić sobie z agresywnymi i nieodpowiednimi zachowaniami pijanych podróżnych, znajdujących się w samolotach.

Wchodząca w życie ustawa ma na celu wyeliminowanie problemów w czasie odbywania lotów, szczególnie w porach wakacyjnych i w dniach największego oblężenia lotniska.

Zdaniem brytyjskich naukowców, w czasie najruchliwszych dni w roku, kiedy to, z linii lotniczych korzysta mnóstwo pasażerów, aż 40% z nich, wchodzi na podkład w stanie upojenia alkoholowego. Zdarza się, iż pasażer dodatkowo konsumuje napoje wyskokowe w czasie lotu, co pogłębia jego nietrzeźwość.

Popierana przez rząd kampania, ma na celu ograniczenie zachowań ryzykownych, jakie zdarzają się podczas lotów, w których udział biorą upojeni alkoholem pasażerowie. Do tych, zabronionych i surowo karanych należeć będą:

  • raczenie się napojami wyskokowymi na podkładzie, w stanie, wskazującym na upojenie alkoholowe,
  • przemieszczanie się osób nietrzeźwych po pokładzie samolotu, bez pozwolenia załogi,
  • samowolne odpinanie pasów przez osoby nietrzeźwe, w czasie startu i lądowania,
  • zanieczyszczanie pokładu samolotu – np. wymiocinami, resztkami jedzenia,
  • agresywne i konfliktowe zachowania nietrzeźwych pasażerów, skierowane do załogi i innych pasażerów,
  • agresja słowna i wulgaryzmy.

Zadaniem obsługi naziemnej, właścicieli sklepów, barów, restauracji i kawiarni, znajdujących się na lotnisku oraz lotniskowej policji, będzie identyfikacja nietrzeźwych pasażerów, zamierzających wsiąść do samolotu, lecącego z i do Wielkiej Brytanii.  Wszelkie symptomy, świadczące o upojeniu  alkoholowym danej osoby, będą sprawdzane.   Pijana osoba, może nie zostać wpuszczona na pokład maszyny, bez względu na to, w której klasie wykupiła bilet.

Problem pijanych pasażerów linii lotniczych – zjawisko, które z roku na rok, przybiera na sile

Ostrzeżenia o nowopowstałych przepisach będą publikowane na wyświetlaczach cyfrowych i w sklepach wolnocłowych, na lotniskach w Manchesterze, Gatwick, Stansted, East Midlands, Aberdeen, Glasgow, Southampton, Birmingham i Bristolu. Cały pomysł, kampania i treść przepisów, zostały  opracowane przez UK Travel Retail Forum, Airport Operators Association i Airlines UK.

Zdaniem Rafaela Schvartzmana, jednego z głównych akcjonariuszy i członków zarządu Brytyjskich Linii Lotniczych:

„…pijany lub lekko zamroczony pasażer, jest w stanie skutecznie popsuć komfort i atmosferę, jaka panuje na pokładzie samolotu, szczególnie innym osobom. Przepisy, które wprowadziliśmy są ważnym krokiem, który zmierza do uświadomienie pasażerom, że nie są bezkarni i nie mogą wsiadać na pokład w stanie nietrzeźwym. Warto, aby wszyscy pasażerowie byli świadomi konsekwencji, jakie ich czekają, jeśli ich zachowanie, w czasie lotu, będzie uznane za niewłaściwe lub naganne. Mamy nadzieję, że przepisy te rozwiążą problem pijanych pasażerów, korzystających z brytyjskich linii lotniczych. Każdy incydent, wywołany przez nietrzeźwego pasażera, musi zostać surowo ukarany”. Brytyjskie Linie Lotnicze zastosują podejście „zero tolerancji” wobec niezdyscyplinowanego zachowania, a personel pokładowy i pasażerowie będą wreszcie mieli prawo do lotu bez zakłóceń i nękania ze strony pijanych współpasażerów”.

Osoba pod wpływem alkoholu – zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu samolotem

Według danych krajowych i służb kontroli ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii, spośród 8841 lotów, co trzeci odbywa się z pijanymi pasażerami na pokładzie.

Co ważne, zdarza się kilka nietrzeźwych osób w ciągu jednego lotu.  To dodatkowo zakłóca pracę personelu pokładowego i wpływa na poczucie bezpieczeństwa innych pasażerów.

Zgodnie z danymi Centrum Lotniczego UK Airlines, aż 417 lotów było poważnie zagrożonych. Głównie przez zachowania awanturujących się, pijanych podróżnych. Grozili oni załodze i pasażerom oraz używali przemocy fizycznej. W kilkudziesięciu przypadkach interweniowała policja, zaś w kilku jednostki specjalne. Pijani pasażerowie twierdzili, iż są w posiadaniu niebezpiecznych substancji, materiałów wybuchowych czy narzędzi.

Pijani pasażerowie mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 5 000 £.  Mogą również być skazani na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu, za naruszenie zasad żeglugi powietrznej. Mogą oni również zapłacić do 80.000 £ na pokrycie kosztów zmiany lotu, jeśli samolot zostanie zmuszony do lądowania awaryjnego.

Problem nietrzeźwych pasażerów linii lotniczych nie dotyczy wyłącznie Wielkiej Brytanii. To również nie jedyne przypadki, w których nadmiar alkoholu zaburza ład społeczny i wywołuje szereg konsekwencji. Jeśli napoje wyskokowe stały się Twoim nałogiem, to skorzystaj z metod leczenia alkoholizmu, jakie oferuje współczesna medycyna.

Farmakoterapia lekiem Naltrexone, to droga do odzyskania kontroli nad swoim  zachowaniem i życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *