Alkoholizm to choroba

O tym, że alkoholizm to choroba świat dowiedział się dosyć niedawno temu, choć alkohol towarzyszy ludzkości od początków jej istnienia. W starożytnym Rzymie, trunek dobrej jakości stanowił luksus, na który stać było tylko zamożnych obywateli. Podczas uczt, zaproszeni przez cesarza senatorowie oraz możni, z rozkoszą kosztowali wielu gatunków win. Już wtedy odnotowywano problem nadmiernego spożywania napojów wyskokowych. Wielu starożytnych władców miało tendencję do notorycznego upijania się, a niektórych uznać można wręcz za nałogowców. Również na kartach Biblii i wielu ksiąg historycznych, wielokrotnie odnajdziemy fragmenty, świadczące o spożywaniu dużych ilości mocnych trunków podczas uroczystości weselnych czy biesiad. Po okresie średniowiecza zaczęto produkować różne gatunki alkoholu, w tym miód pitny czy piwo. Przez wieki nie zdawano sobie sprawy z rangi tego problemu. Traktowano go, jako indywidualną cechę charakteru danej osoby. Dopiero w 1951 roku uznano, że alkoholizm to choroba. Stwierdzono także, że jest on problemem o charakterze przewlekłym, który powoduje zmiany, a nawet uszkodzenie mózgu osoby uzależnionej.

Psychiczne objawy alkoholizmu
Oprócz nadmiernego spożycia napojów wysokoprocentowych, choroba ta charakteryzuje się wyraźnymi objawami, które dotyczą sfery psychicznej danego człowieka. Należą do nich m.in.:

  • utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu,
  • obsesyjne myślenie o alkoholu,
  • sięganie po napoje wyskokowe w chwilach stresu czy smutku,
  • uporczywe poszukiwanie okazji do „napicia się",
  • zaburzenia percepcji, koncentracji, myślenia,
  • zaburzenia osobowości i zmiany w zachowaniu.
  • Oprócz powyższego, w nałogu następuje całkowita izolacja od otoczenia oraz zerwanie dotychczasowych kontaktów towarzyskich.
...

Alkoholizm to choroba, którą warunkuje wiele czynników

Zaliczamy do nich, między innymi wpływ otoczenia, rodzaj pracy czy środowisko, w którym dorastamy lub żyjemy. Udowodniono także, że osoby, z rodzinnym obciążeniem alkoholizmem, częściej wpadają w szpony nałogu. Duży odsetek ludzi staje się alkoholikami z racji łatwego dostępu do tej używki oraz wpływu mass mediów, które promują kulturę picia. Według badań alkoholizm nie jest chorobą dziedziczną, bowiem w 40 – 50% ma on podłoże środowiskowe. Przyczyną nadmiernego spożywania alkoholu może być także charakter wykonywanej profesji. Znane są zawody, których wykonywanie wiąże się z dużym ryzykiem popadnięcia w nałóg. Najwięcej alkoholików zdarza się w branży budowlanej, wśród osób, wykonujących wolne zawody oraz artystów. Wpływ na rozwój alkoholizmu ma także osobowość oraz charakter danej jednostki. Wielu nałogowców, to osoby niestabilne emocjonalnie, dające sobą manipulować. Niektórzy z nich, przed popadnięciem w chorobę mieli bardzo niską samoocenę oraz żyli w ciągłym stresie.

Alkoholizm można leczyć – taką szansę daje wszywka alkoholowa – warto o tym pamiętać!

...

Oddział Lublin
ul. Milenijna 12 M
telefon: +48 697 684 567, adres mailowy: kontakt@meditus.eu
Numer konta do wpłat:
60 1240 2382 1111 0000 3923 4678