Alkoholizm to choroba
Psychiczne objawy alkoholizmu
Oprócz nadmiernego spożycia napojów wysokoprocentowych, choroba ta charakteryzuje się wyraźnymi objawami, które dotyczą sfery psychicznej danego człowieka. Należą do nich m.in.:
- utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu,
- obsesyjne myślenie o alkoholu,
- sięganie po napoje wyskokowe w chwilach stresu czy smutku,
- uporczywe poszukiwanie okazji do „napicia się",
- zaburzenia percepcji, koncentracji, myślenia,
- zaburzenia osobowości i zmiany w zachowaniu.
- Oprócz powyższego, w nałogu następuje całkowita izolacja od otoczenia oraz zerwanie dotychczasowych kontaktów towarzyskich.
Alkoholizm to choroba, którą warunkuje wiele czynników
Zaliczamy do nich, między innymi wpływ otoczenia, rodzaj pracy czy środowisko, w którym dorastamy lub żyjemy. Udowodniono także, że osoby, z rodzinnym obciążeniem alkoholizmem, częściej wpadają w szpony nałogu. Duży odsetek ludzi staje się alkoholikami z racji łatwego dostępu do tej używki oraz wpływu mass mediów, które promują kulturę picia. Według badań alkoholizm nie jest chorobą dziedziczną, bowiem w 40 – 50% ma on podłoże środowiskowe. Przyczyną nadmiernego spożywania alkoholu może być także charakter wykonywanej profesji. Znane są zawody, których wykonywanie wiąże się z dużym ryzykiem popadnięcia w nałóg. Najwięcej alkoholików zdarza się w branży budowlanej, wśród osób, wykonujących wolne zawody oraz artystów. Wpływ na rozwój alkoholizmu ma także osobowość oraz charakter danej jednostki. Wielu nałogowców, to osoby niestabilne emocjonalnie, dające sobą manipulować. Niektórzy z nich, przed popadnięciem w chorobę mieli bardzo niską samoocenę oraz żyli w ciągłym stresie.
Alkoholizm można leczyć – taką szansę daje wszywka alkoholowa – warto o tym pamiętać!
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://disulfiram.pl/