Alkoholizm u kobiet

Bardzo ważnym tematem, który jest stosunkowo rzadko poruszany w mediach, jest alkoholizm u kobiet. Kobiety, zdecydowanie różnią się od mężczyzn. I to, pod wieloma względami. Przede wszystkim maja inną budowę fizjologiczną, inną emocjonalność oraz skrajnie odmienną konstrukcję psychiczną.

Powstaje więc pytanie czy alkoholizm u kobiet jest czymś innym, niż tego typu nałóg, występujący u przedstawicieli płci męskiej. Okazuje się, że w tej kwestii obie płcie zdecydowanie się od siebie różnią. Inaczej wygląda proces uzależnienia się od alkoholu u kobiety, niż u mężczyzny, ponadto zgoła inaczej doświadcza ona choroby alkoholowej oraz potrzebuje innego podejścia oraz traktowania, w trakcie i po zakończeniu leczenia.

Według światowych badań, kobiety, w ostatnich dziesięciu latach, spożywają coraz więcej alkoholu. Wnika to z ich emancypacji społecznej. To, co kiedyś było nie do przyjęcia, obecnie jest normalnym zachowaniem u wielu przedstawicielek płci pięknej. Kobiety są coraz bardziej wyzwolone, samowystarczalne i podobnie jak mężczyźni, pragną cieszyć się życiem i korzystać z jego uroków.

...

Alkoholizm u kobiet – przyczyny i skutki

Wiele kobiet sięga po alkohol, ponieważ mimo doskonałego radzenia sobie w życiu, ich pewność siebie bywa trudna do utrzymania przez 24 godziny na dobę. Płeć piękna za wszelką cenę chce być doskonała. Taki wzorzec osobowy powszechnie lansują mass media. Piękna kobieta, namiętna kochanka, doskonała pracownica i wspaniała matka w jednym. Trudno jest temu podołać, szczególnie, że życie pisze różne scenariusze i nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Alkohol zaczyna wówczas być towarzyszem, który ma zakłócić uczucie rosnącej frustracji, bólu, samotności, bezsilności oraz ciągle towarzyszącego lęku.

Nałóg pojawia się dużo szybciej, niż u mężczyzny. Płeć piękna, która jest uzależniona od alkoholu łatwiej doznaje także bardzo dotkliwych szkód somatycznych. Panie, pijące alkohol w nadmiarze, zazwyczaj umierają w stosunkowo młodym wieku. Cierpią na marskość wątroby, cukrzycę, stany depresyjne. Wiele z nich popełnia samobójstwo. Szacuje się, że przeciętna alkoholiczka żyje o 15 lat krócej, niż pijacy tyle samo mężczyzna.

Ponadto nałogowo pijąca alkohol kobieta w zupełności traci kontrolę nad własnym życiem i emocjami. Potrafi w jednej chwili porzucić dom, rodzinę i przyjaciół. Natychmiastowo zrywa wszelkie kontakty i żyje wyłącznie dla alkoholu. Dla kobiet alkohol jest metodą samookaleczania się poprzez powolne, ale skuteczne wyniszczanie swojego organizmu. Rzadko zdarza się, żeby kobieta wpadała w nałóg, bo lubi spożywać alkohol lub nie potrafi zapanować nad sobą podczas zakrapianych imprez towarzyskich. Zazwyczaj jest to rozpaczliwe wołanie o pomoc.

Dla osób tych, najlepszą metodą walki z nałogiem jest farmakoterapia. Zastosowanie leku o nazwie Disulfiram ma na celu wyeliminowanie głodu alkoholowego oraz pomoc w utrzymaniu stanu abstynencji. Bywa, iż dla wielu kobiet jest to jedyna szansa na powrót do normalnej egzystencji.

...

Oddział Lublin
ul. Milenijna 12 M
telefon: +48 697 684 567, adres mailowy: kontakt@meditus.eu
Numer konta do wpłat:
60 1240 2382 1111 0000 3923 4678