Czy alkohol powoduje cellulit?

Wiele osób zastanawia się czy alkohol powoduje cellulit? Powszechnie wiadomo, że istnieją pewne rodzaje pokarmów, które bezpośrednio przyczyniają się do powstawania i nasilania tego typu dolegliwości.

Zdaniem amerykańskich naukowców, do pogorszenia stanu skóry – m.in. przedwczesnego starzenia się, cellulitu czy zbyt szybkiego wiotczenia naskórka, dochodzi również w czasie nadużywania substancji wyskokowych. Cellulit jest schorzeniem o podłożu dermatologicznym, które objawia się tendencją do tworzenia nieestetycznych grudek i zagłębień w skórze ramion, ud, bioder i pośladków, przypominającym skórkę pomarańczy. Może ono występować, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Z badań wynika, że cellulit dotyczy aż 80% kobiet, na całej kuli ziemskiej. Czynnikami, sprzyjającymi temu schorzeniu, są duża ilość tkanki tłuszczowej, mały procent mięśni oraz nieprawidłowo zbudowana tkanka łączna. Przyczyną powstawania cellulitu bywają także różnego rodzaju zaburzenia w krążeniu limfy, nadmiar toksyn w organizmie, nadwaga oraz niewłaściwa dieta. Ponadto, udowodniono, że napoje wyskokowe, również mogą nasilać występowanie pomarańczowej skórki.

Substancje wysokoprocentowe, które są spożywane w nadmiarze, wpływają na ogólne zatrucie organizmu. Nagromadzenie toksycznych związków, które uwalniają się w czasie trwania, tak zwanego kaca, spowalnia krążenie krwi i limfy. W konsekwencji, prowadzi to do odwodnienia organizmu, wzrostu poziomu tłuszczu we krwi i ograniczenia możliwości pozbycia się wolnych rodników. Duża dawka alkoholu, niemal natychmiast, wypłukuje z organizmu cenne pierwiastki, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie i namnażanie się zdrowych komórek skóry. Wraz z potem i moczem, usuwany jest cynk, wapń oraz witaminy młodości – A i C.

...

Czy alkohol powoduje cellulit? – pomarańczowa skórka u kobiet, uzależnionych od substancji wyskokowych

Nadmiar substancji wyskokowych wstrzymuje produkcję kolagenu oraz powoduje zaburzenia w prawidłowej budowie tkanki łącznej. Nagromadzenie toksyn w organizmie, skutkuje pojawieniem się lub gwałtownym zaostrzenie cellulitu. Utleniacze, które są wytwarzane w czasie metabolizowania alkoholu, osadzają się w komórkach ciała. Ponadto, puste kalorie, które dostarczane są do organizmu, w postaci nadmiaru napojów wysokoprocentowych, są przekształcane w tkankę tłuszczową i magazynowane w okolicy ud, brzucha i bioder. Alkohol działa podobnie, jak cukier, który nie dostarcza ciału żadnej, dodatkowej energii, ale jest traktowany, jako rezerwa na tak zwane „gorsze czasy".

Warto dodać, że zatrucie alkoholowe zwiększa ilość produkowanego kortyzolu – hormonu stresu. Nadmiernie stymuluje on ośrodek głodu, usytuowany w mózgu człowieka. Wskutek działania tego hormonu, osoba odczuwa napady wilczego apetytu i zaczyna zwiększać ilość i częstotliwość spożywanych pokarmów. Wypity w nadmiarze alkohol, obniża poziom energii, co w dłuższej perspektywie powoduje przymus sięgania po papierosy, napoje z kofeiną oraz niezdrowe przekąski – słodycze czy tłuste potrawy. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na pojawienie się pomarańczowej skórki.

Zdaniem badaczy, napoje alkoholowe mogą również przyczyniać się do nieodwracalnego uszkodzenia komórek skóry i powodować zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Substancje wysokoprocentowe, spożywane w nadmiarze, prowadzą do szybszego przyrostu masy ciała i zatrzymywania płynów wewnątrz organizmu. Upośledzony przepływ krwi i limfy, przyczynia się do powstawania obrzęków i pojawiania się, tak zwanego, cellulitu wodnego, występującego na takich obszarach ciała, jak twarz, szyja, dłonie, uda, łydki, stopy, ramiona, brzuch i pośladki. Alkohol, to poważny problem, który negatywnie wpływa nie tylko na stan skóry, ale również na cały organizm człowieka.

Metodą na pozbycie się uzależnienia od substancji wyskokowych, jest farmakoterapia, która odbywa się, przy pomocy wszywki z lekarstwem o nazwie Disulfiram. Dzięki podjętemu odpowiednio wcześnie leczeniu, pacjent ma szanse na powrót do normalnego życia i możliwość poprawy stanu swojego zdrowia.

...

Oddział Lublin
ul. Milenijna 12 M
telefon: +48 697 684 567, adres mailowy: kontakt@meditus.eu
Numer konta do wpłat:
60 1240 2382 1111 0000 3923 4678