Czy alkoholik może być kierowcą?

Wiele osób zadaje pytanie, czy alkoholik może być kierowcą? Kierowanie samochodem, motocyklem lub jakimkolwiek innym pojazdem zmotoryzowanym, po spożyciu alkoholu, jest poważnym przestępstwem. Nawet niewielka ilość substancji wyskokowych, może prowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji.

Wielu nałogowo pijących osób wsiada do samochodu pod wpływem alkoholu lub też, prowadzi pojazd mechaniczny, znajdując się w stanie określanym mianem kaca. Największą grupę tworzą osoby, kierujące pojazdami, które borykają się z przymusem codziennego spożywania napojów wysokoprocentowych, nawet w niewielkich ilościach.

Zdaniem naukowców, wsiadanie za kierownicę, nawet po małej dawce alkoholu, jest bardzo ryzykowne. Alkohol trafia do krwiobiegu w okresie 30 minut do 2 godzin, od jego spożycia. W tym czasie zmniejsza się częstotliwość oddechów, spada szybkość reakcji oraz następuje zaburzenie zdolności poznawczych. Każda ilość alkoholu we krwi może mieć poważny wpływ na upośledzenie zdolności do prowadzenia pojazdu.

Skutki nadużywania alkoholu są bardzo różne, co naraża kierowcę, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego na ryzyko wypadku lub odniesienia poważnych obrażeń. Bezpieczna jazda wymaga posiadania zdolności do pełnej koncentracji, dokonywania prawidłowych osądów i podejmowania szybkich decyzji i natychmiastowego reagowania na zaistniałe sytuacje. Alkohol znacząco wpływa na obniżenie powyższych umiejętności.

Wpływ napojów wyskokowych na umiejętność prowadzenia pojazdu mechanicznego objawia się m.in.: poważnym spadkiem szybkości reakcji. Spożywanie nawet niewielkich dawek alkoholu spowalnia czas reakcji, co może zwiększyć prawdopodobieństwo wypadku. Dlatego, jeśli samochód, znajdujący się przed tego typu kierowcą, nagle zahamuje lub też na drogę znienacka wtargnie pieszy, czas reakcji zostaje wydłużony. Mózg pod wpływem alkoholu gorzej przetwarza sygnały z zewnątrz i zajmuje mu to znacznie więcej czasu.

...

Czy alkoholik może być kierowcą? –Negatywny wpływ na zdolność prowadzenia samochodu

Alkohol przyczynia się także do braku koordynacji. Spożywanie napojów wysokoprocentowych wpływa na umiejętności motoryczne, takie jak koordynacja działania narządu wzroku, rąk i stóp. Napoje wyskokowe, bez względu na ich ilość, mogą wpłynąć na koncentrację u osoby, prowadzącej pojazd mechaniczny. Podczas jazdy samochodem występuje szereg czynników, które wymagają od kierującego doskonałej koncentracji. Zaliczamy do nich nieprzekraczanie linii ciągłej na jezdni, dostosowywanie prędkości do warunków drogowych, zwracanie uwagi na inne pojazdy na drodze oraz obserwowanie sygnałów drogowych.

Koncentracja uwagi po spożyciu napojów wysokoprocentowych dramatycznie spada, co znacznie zwiększa ryzyko wypadku. Napoje wyskokowe ograniczają również pole widzenia. Po spożyciu napojów wysokoprocentowych pole widzenie jest zamazane lub osoba nie jest w stanie kontrolować ruchu gałek ocznych. Upośledzenie wzroku może mieć wpływ na ocenę odległości pomiędzy samochodami i innymi przeszkodami. Udowodniono, że poziom alkoholu we krwi, w zakresie 0,08 procent, wpływa na upośledzenie zdolności prowadzenia pojazdu mechanicznego i zagraża życiu oraz zdrowiu wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Bez względu na okoliczności, kierowca nigdy nie powinien spożywać napojów wyskokowych i prowadzić samochodu. Nawet jedno czy dwa wypite piwa mogą powodować senność, znużenie oraz wpłynąć na rozkojarzenie kierującego pojazdem. Zdaniem naukowców – aż 60% wypadków śmiertelnych z udziałem kierowców, związane było z wcześniej spożytym przez nich alkoholem.

Osobom, które cierpią z powodu nałogu alkoholowego zaleca się skorzystanie z farmakoterapii lekiem o nazwie Naltrexone. To skuteczna metoda na pozbycie się problemu i rozpoczęcie powrotu do normalnego życia w trzeźwości.

...

Oddział Lublin
ul. Milenijna 12 M
telefon: +48 697 684 567, adres mailowy: kontakt@meditus.eu
Numer konta do wpłat:
60 1240 2382 1111 0000 3923 4678