Wpływ kofeiny na spożyty alkohol

Wpływ kofeiny na spożyty alkohol może powodować wiele groźnych dla organizmu powikłań. Zdaniem młodych konsumentów, którzy notorycznie spożywają tego typu mieszanki, połączenie obu tych napojów jest zupełnie nieszkodliwe. Całkiem inną opinię na ten temat ma amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), która wydała oficjalny komunikat, w którym przestrzega przez łączeniem napojów z zawartością kofeiny z alkoholem. FDA uważa, iż kofeina jest bardzo niebezpiecznym dodatkiem, który w połączeniu z wysokoprocentowym alkoholem, może być wręcz, zabójczą mieszanką. Już jedna filiżanka kawy z porcją napojów wysokoprocentowych, wywołuje nieprzyjemne dla organizmu skutki.

Alkohol dostaje się do krwioobiegu poprzez przewód pokarmowy, po czym, trafia do mózgu. Kofeina jest mocnym środkiem pobudzającym, co oznacza, że sztucznie aktywuje centralny układ nerwowy. W połączeniu z napojami wysokoprocentowymi może ona sprawić, że dana osoba czuje się bardziej pobudzona, rześka, wypoczęta, ma także przyśpieszone bicie serca i wyższe ciśnienie krwi.

Spożywanie kofeiny wraz z alkoholem, może skutkować efektem większego skoncentrowania i świadomości swoich czynów. Napoje wysokoprocentowe mieszane z kofeiną, pomagają w utrzymaniu lepszej koordynacji ruchowej oraz pobudzają czujność. Niestety kofeina blokuje odczucie upojenia alkoholowego i w ten sposób, powoduje, że osoba pijąca jest w stanie przyjąć znacznie większe dawki napojów wyskokowych, bez typowych symptomów odurzenia alkoholem.

Zdaniem FDA kolejnym mitem, który krąży w Internecie, jest informacja o tym, że kofeina wypłukuje alkohol z krwioobiegu oraz zapobiega powstawaniu kaca. W rzeczywistości, kofeina, spożywana równolegle z napojami wyskokowymi, przyśpiesza metabolizm organizmu i tym samym powoduje, że jednorazowo można wypić znacznie więcej alkoholu.

...

Wpływ kofeiny na spożyty alkohol – bardzo niebezpieczne połączenie

Wielu młodych ludzi spożywa alkohol w czasie nocnych imprez. Aby czuć się jeszcze bardziej pobudzonymi, zazwyczaj wypijają oni kilka mocnych kaw oraz wypalają mnóstwo papierosów. Zaobserwowano, że połączenie kawy z alkoholem wzmaga agresywne zachowanie i impulsywność.

Spożywanie napojów wyskokowych w połączeniu z kofeiną powoduje, aż trzykrotnie większą tolerancję organizmu na przyjmowaną dawkę alkoholu. W praktyce oznacza to, że osoba, która wypije 350 – 500 ml kawy, jest w stanie przyjąć podobną dawkę alkoholu, bez widocznych objawów upojenia alkoholowego. Napoje z kofeiną, dodatkowo zaburzają smak alkoholu, który wydaje się być nieco łagodniejszy i słodkawy.

Mieszanie kofeiny i alkoholu jest bardzo popularne wśród młodych osób, szczególnie studentów czy licealistów. W tej grupie wiekowej, ryzyko śmierci lub poważnych konsekwencji zdrowotnych, z powodu spożycia tego typu mieszanki, jest wyjątkowo duże. Osoba, która często pije napoje wyskokowe i miesza je z kofeiną, ma większe szanse na uzależnienie się od alkoholu, ponieważ potrafi spożyć go w znacznie większych ilościach, bez odczuwania nieprzyjemnych skutków upojenia. Zdaniem Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) spożycie 500 mg kofeiny dziennie oraz połączenie jej z około 400 ml alkoholu, może powodować następujące objawy:

 • przewlekłą bezsenność
 • nadmierne pobudzenie,
 • agresję,
 • niepokój,
 • palpitację serca,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • drżenie rąk i całego ciała,
 • przyśpieszone tętno,
 • bladość lub nadmierne zaczerwienienie skóry,
 • zawroty głowy,
 • omamy i halucynacje.


Wszystkie te objawy, mogą doprowadzić do zatrzymania akcji serca, a nawet spowodować zgon. Oprócz kofeiny wiele osób zażywa, tak zwane „naturalne" substytuty kawy, czyli ziołowe środki pobudzające, takie jak guarana czy żeń-szeń. Są one tak samo niebezpieczne, jak mieszkanka napojów kofeinowych i alkoholu.

Długotrwałe nadużywanie alkoholu może spowodować trwałe zmiany w strukturze i funkcjach mózgu oraz być przyczyną ciężkich uszkodzeń narządów wewnętrznych. Jeśli masz problem z nałogiem, to nie zwlekaj i wybierz farmakoterapię. Jej podstawą jest zastosowanie leku o nazwie Naltrexone. Dzięki sukcesywnemu leczeniu, masz szanse porzucić swoje uzależnienie i powrócić do trzeźwości.

...

Oddział Lublin
ul. Milenijna 12 M
telefon: +48 697 684 567, adres mailowy: kontakt@meditus.eu
Numer konta do wpłat:
60 1240 2382 1111 0000 3923 4678