Wspomaganie leczenia alkoholizmu przez zastosowanie odpowiedniej diety

Zdaniem naukowców wspomaganie leczenia alkoholizmu przez zastosowanie odpowiedniej diety pozwala na polepszenie stanu zdrowia i szybsze przywrócenie właściwej homeostazy u pacjenta uzależnionego od alkoholu. Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków jest trudne, szczególnie w chwili, gdy pacjent rozpoczyna detoks alkoholowy. Nadmierne spożywany alkohol wyrządza duże szkody w organizmie oraz upośledza zdolność do przetwarzania i metabolizowania wielu cennych składników odżywczych, dlatego też ważne jest, aby już od pierwszych dni detoksu zacząć dostarczać swemu ciału niezbędnych witamin i mikro oraz makroelementów. Są one konieczne do wzmocnienia organizmu oraz powrotu do jego prawidłowego funkcjonowania. Ponadto, redukują one przykre objawy odstawienne i pomagają przetrwać ten, jakże trudny, okres w życiu pacjenta, poddanego leczeniu. Składniki odżywcze oraz odpowiednie nawodnienie pozwalają ograniczyć przykre objawy detoksu, do których zalicza się m.in.:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • nadmierną senność,
  • bezsenność,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • uporczywe wymioty,
  • niepokój ruchowy,
  • splątanie,
  • depresję.


Alkohol wpływa na wrażliwość kubków smakowych i na aparat węchowy oraz drastycznie obniża apetyt. Skutkuje to tym, że alkoholik zupełnie inaczej odczuwa doznania smakowe i ma pogorszony węch, jak również nie odczuwa głodu. To zdecydowanie ogranicza jego potrzeby w zakresie spożywanych posiłków.

...

Wspomaganie leczenia alkoholizmu przez zastosowanie odpowiedniej diety – pozytywny bilans energetyczny

Alkohol odwadnia organizm, dlatego w czasie leczenia, należy pić dużo płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej, jak również świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe. Wszystko po to, aby jeszcze szybciej wydalić, nagromadzone w organizmie, toksyny. Warto wprowadzić dietę płynną. Lekkie zupy warzywne, kremy czy tak zwane „przecierki" – rewelacyjne nawadniają organizm i dostarczają mu wielu witamin i mikroelementów. Najlepiej samemu przygotowywać posiłki domowe. Warto kupować, jak najmniej przetworzoną żywność oraz unikać wszelkich polepszaczy smaku. Aby wzbogacić zupę można dodać do niej łatwo przyswajalne białko – fasolkę lub chudy drób. Warto dostarczać organizmowi witaminy z grupy B. Zalicza się do nich: jaja, orzechy, liściaste warzywa, mleko, rośliny strączkowe i wzbogacone produkty pełnoziarniste.

Alkoholicy, poddający się terapii, często mają objawy niedożywienia i niedowagę. Dlatego też należy uzupełnić ich dietę w produkty kaloryczne – tłuste ryby, śmietanę, masło czy migdały. Warto tez zadbać o redukcję niedoborów witaminy A, D, E oraz K. Witamina A znajduje się w rybach, marchwi i mleku. Witamina D występuje w wzbogaconym mleku i tłustych rybach. Witaminę E znaleźć można w migdałach, orzechach i olejach roślinnych. Zaś witamina K zawarta jest w oliwie z oliwek i zielonych liściach warzyw. W czasie leczenia alkoholik powinien bazować na zrównoważonej diecie. Należy unikać słodyczy i słonych przekąsek oraz zrezygnować z żywności typu fast food.

Dobrze zbilansowana dieta jest szczególnie pomocna w powrocie do abstynencji. W czasie farmakoterapii lekiem o nazwie Naltrexone ważne jest wzmocnienie całego organizmu i przywrócenie sił witalnych. Gwarantuje to doskonałe samopoczucie w czasie detoksu alkoholowego, jak również w całym procesie leczenia odwykowego.

...

Oddział Lublin
ul. Milenijna 12 M
telefon: +48 697 684 567, adres mailowy: kontakt@meditus.eu
Numer konta do wpłat:
60 1240 2382 1111 0000 3923 4678