Anoreksja i bulimia mogą towarzyszyć alkoholizmowi

Wielu naukowców potwierdza, że anoreksja i bulimia mogą towarzyszyć alkoholizmowi, szczególnie u bardzo młodych kobiet. Jadłowstręt psychiczny jest ciężkim zaburzeniem odżywiania, charakteryzującym się dążeniem do utraty jak największej ilości masy ciała. Osoby, dotknięte tym schorzeniem, nieustannie się głodzą oraz stosują wyczerpujące ćwiczenia fizyczne. W ocenie współczesnej psychiatrii, kobiety z jadłowstrętem psychicznym zachowują się podobnie do osób uzależnionych od alkoholu. Łączy je jedno – obsesyjne myślenie, które skupia się tylko na jednej kwestii – liczeniu kalorii lub możliwości spożycia napojów wyskokowych.

Kolejnym, poważnym zaburzeniem odżywiania jest bulimia nervosa. Polega ona na spożywaniu ogromnych ilości pokarmu w bardzo krótkim czasie. Po każdym tego typu zachowaniu osoba, chorująca na bulimię prowokuje u siebie wymioty, zażywa środki przeczyszczające, prowokując pozbycie się zjedzonego pokarmu. Obie choroby prowadzą do powolnego wyniszczenia organizmu. Badania wskazują na wysoki współczynnik występowania zaburzeń odżywiania, którym towarzyszy choroba alkoholowa.

Zdaniem naukowców bulimia występuje u 8% – 41% młodych pacjentek, uzależnionych od substancji wysokoprocentowych, podczas gdy anoreksja i alkoholizm pojawiają się u 2% do 10% kobiet. Analizując grupę 200 młodych kobiet, cierpiących na anoreksję i bulimię, zauważono, że większość z nich jest poważnie uzależniona od alkoholu, a czasem i także od narkotyków.

Kobiety nałogowo pijące miały znacznie wyższy poziom cech, świadczących o posiadaniu zaburzeń odżywiania. Nałóg był u nich także powodem rozwijania się stanów depresyjnych i lękowych, które w konsekwencji prowadziły do poszukiwania metod ich uśmierzania, na przykład z pomocą alkoholu. Powstawał w ten sposób schemat zamkniętego koła uzależnienia.

...

Anoreksja i bulimia mogą towarzyszyć alkoholizmowi – zaburzenia odżywiania współistniejące z nałogami

Badania wykazały ponadto, że organizm reaguje na brak pokarmu w taki sposób, że wymusza na danej osobie zwiększoną potrzebę spożycia substancji wysokoprocentowych. To z nich zaczyna czerpać kalorie, potrzebne mu do normalnego funkcjonowania. W efekcie niedobór składników odżywczych we krwi może powodować nie tylko osłabienie organizmu. Może także być przyczyną powstawania szkodliwych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym.

Ponadto, alkohol wpływa na neurotransmitery w mózgu, w tym serotoninę, kwas gamma-aminomasłowy (GABA) i dopaminę. Jego nadmierne spożycie wywołuje stan, podobny do tego, jaki towarzyszy komuś po spożyciu pysznego, obfitego posiłku. Stąd też, anorektyczki i bulimiczki poszukują środka, który pozwoli im poczuć się błogo, radośnie i zapomnieć o towarzyszącym im uczuciu głodu.

Uważa się także, że osoby z zaburzeniami odżywiania mogą posiadać pewnego rodzaju genetyczne skłonności do alkoholizmu. W 1996 roku badania wykazały, że uzależnienie od substancji wyskokowych występowało u bulimiczek i anorektyczek, które w pierwszym lub drugim pokoleniu posiadały w rodzinie osoby pijące nałogowo lub leczących się alkoholików. Jednakże wyniki badań nie potwierdziły tej tezy jednoznacznie, przez co, jest ona jedynie przypuszczeniem.

Metodą walki z chorobą alkoholową jest skuteczne leczenie. Warto zwrócić uwagę na farmakoterapię lekiem o nazwie Disulfiram. Daje on szansę na powrót do zdrowia i normalnego życia, bez przymusu nieustannego kontrolowania się lub też, całkowitego wykluczenia z życia towarzyskiego. To szansa, która pozwala na wyjście z nałogu i pozostanie w stanie abstynencji

...

Oddział Lublin
ul. Milenijna 12 M
telefon: +48 697 684 567, adres mailowy: kontakt@meditus.eu
Numer konta do wpłat:
60 1240 2382 1111 0000 3923 4678