Disulfiram

Disulfiram, na terenie Polski jest znany jako wszywka alkoholowa lub wszywka Esperal. Jest to lek, który posiada także nazwę handlową Antabuse. Stosowanie tegoż specyfiku jest zasadne w przypadku, gdy osoba uzależniona od alkoholu pragnie zerwać z nałogiem i żyć w trzeźwości.

Jak działa disulfiram?
Disulfiram działa poprzez zakłócenie, a w zasadzie przerwanie procesu przekształcania alkoholu w wodę i CO2, które odbywa się w wątrobie alkoholika. Zamiast tego, wyżej wymieniony lek powoduje odkładanie się w organizmie toksycznej substancji chemicznej – aldehydu octowego. Skutkuje to bardzo nieprzyjemnymi doznaniami, występującymi bezpośrednio po spożyciu, nawet niewielkiej dawki alkoholu. Do tych objawów zaliczamy m.in. ból głowy, migrenę, nudności, wymioty czy zaczerwienienie twarzy. Ponadto wzrasta ciśnienie krwi oraz wzmaga się uczucie palpitacji serca. Reakcja pojawia się po upływie około 5 minut od spożycia alkoholu i utrzymuje się do kilku godzin.

Stosowanie wszywki Disulfiram a abstynencja
Według badań, stosowanie metody, jaką jest wszywka Disulfiram stwarza szansę na utrzymanie abstynencji. Szacunkowo, tylko niewielki odsetek osób, posiadających w organizmie specyfik o nazwie wszywka Esperal, bezwiednie sięga po alkohol. Większość osób uzależnionych natychmiast rezygnuje ze spożywania napojów wyskokowych, gdyż obawia się przykrych dolegliwości z tym związanych. Udowodniono, iż alkoholowa wszywka jest bardzo skuteczną metodą awersyjną, która ma na celu odstraszenie osoby uzależnionej od alkoholu. U każdej tego typu osoby występują bowiem bardzo nieprzyjemne doznania, które powoduje właśnie Disulfiram wszywka. Dzięki nim, alkoholik, nawet w trakcie leczenia, nie musi rezygnować z życia towarzyskiego oraz unikać spotkań ze znajomymi czy przyjaciółmi. Uzależniony może swobodnie uczestniczyć w uroczystościach, imprezach firmowych oraz chodzić w miejsca, w których podawane są napoje wysokoprocentowe, bez ryzyka, iż powróci do nałogu. Po prostu obawa przed nieprzyjemnymi skutkami wypicia chociaż małej dawki alkoholu działa w takim przypadku odstraszająco.

...

Disulfiram a późniejsze spożywanie alkoholu

Wiele osób obawia się, że stosowanie leku, jaki jest Disulfiram do końca życia, pozbawi ich możliwości spożywania alkoholu. To błędne myślenie i bardzo pochopny wniosek, który często stosowany jest, jako swoista karta przetargowa w odmowie pójścia na leczenie. Wielu uzależnionych tłumaczy właśnie w taki sposób niechęć do poddania się terapii, uważając, że już nigdy nie będą oni mogli swobodnie napić się nawet kilku kropli napojów wysokoprocentowych. Należy zaznaczyć, iż wszywka alkoholowa Disulfiram jest stosowana tylko, przez określony czas. Po zakończeniu terapii i wyjściu z nałogu alkoholowego, można spożywać małe ilości alkoholu, bez obawy o wystąpienie przykrych doznań czy nieprzyjemnych dolegliwości. Esperal działa tylko wtedy, gdy znajduje się w ciele pacjenta, po jego wyjęciu, wszelkie rekcje organizmu, związane z wytworzeniem się aldehydu octowego, bezpowrotnie zanikają.

Ogólnie zaleca się stosowanie specyfiku, jakim jest disulfiram wszywka, przez minimum 6 miesięcy, lub też do chwili, gdy alkoholik będzie żył w całkowitej abstynencji. Wszywka alkoholowa może być implantowana i wyjmowana, nawet kilka razy w ciągu całego okresu życia danego pacjenta. Wszelkie próby samodzielnego zaprzestania leczenia alkoholizmu należy skonsultować się z lekarzem, prowadzącym terapię.

Na rynku medycznym znany jest również inny niezwykle skuteczny specyfik, pomocny w walce z nałogiem zarówno alkoholowym, jak i narkotykowym. Wszywka z lekiem NALTREXONE jest niebywale wygodną formą uwolnienia się od uzależnień.

...

Oddział Lublin
ul. Milenijna 12 M
telefon: +48 697 684 567, adres mailowy: kontakt@meditus.eu
Numer konta do wpłat:
60 1240 2382 1111 0000 3923 4678